W Polsce obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w UE w obszarze obrotu alkoholem. Przedsiębiorcy są obciążeni skomplikowanymi obowiązkami administracyjnymi. Brak metod skażania (in situ – składnikami kosmetyków) powoduje, że wysokiej jakości perfumy nie są w Polsce wytwarzane.
Zmiany kadrowe i wola polityczna Ministerstwa Finansów w 2018 roku stworzyły unikalne w skali ostatnich lat warunki dla proaktywnego zgłoszenia przez sektor kosmetyczny propozycji liberalizacji ustawy akcyzowej.
W związku z powyższym powołaliśmy grupę zadaniową, która miała wytypować kluczowe dla branży postulaty w zakresie akcyzy. Projekt powadzony był wraz z kancelarią Parulski i wsp. Doradcy Podatkowi, specjalizującą się w prawie akcyzowym i posiadającą duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu projektów dla różnych branż.
Cele projektu:
- Liberalizacja przepisów skażania alkoholu etylowego i wprowadzenie procedury skażania in situ,
- Stworzenie lepszych warunków do rozwoju sektora perfumeryjnego w Polsce,
- Wyrównanie konkurencyjności firm działających na polskim rynku w stosunku do innych rozwiniętych krajów Unii Europejskiej,
- Ułatwienie przedsiębiorcom obrotu alkoholem skażonym.
Zgłoszone postulaty:
- Wprowadzenie możliwości skażania alkoholu metodą in situ,
- Urealnienie dopuszczalnych norm ubytków alkoholu etylowego (do ilości rzeczywistych),
- Niezbędne uproszczenia dokumentacji akcyzowej (rezygnacja ze stosowania dwóch jednostek miar w obrachunkach i konieczności przeliczania hektolitrów alkoholu na kilogramy i odwrotnie).
Mimo naszego zaangażowania, Ministerstwo Finansów niestety odrzuciło wszystkie nasze postulaty. Wraz z kancelarią Parulski i wsp. broniliśmy ich, szukaliśmy wsparcia w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, powiadomiliśmy prasę i współpracowaliśmy z ZPPPS (Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy).
Ostatecznie działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, ale wypracowaliśmy relacje, które zaowocowały w kolejnych miesiącach i latach.